Współpraca z UMCS w Lublinie

Czerwiec 26, 2017
UMCS

Cztery placówki oświatowe z terenu województwa lubelskiego- w tym nasze przedszkole-nawiązały formalną współpracę z Zakładem Dydaktyki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. W ramach współpracy nauczyciele pracujący w przedszkolu brali udział w różnego rodzaju formach szkoleniowych zorganizowanych przez pracowników uczelni, natomiast nasi mali uczniowie uczestniczyli w przedstawieniach przygotowanych przez studentów na terenie przedszkola oraz w „Chatce Żaka” w Lublinie.

W ramach porozumienia z uczelnią przystąpiliśmy również do projektu Mój tajemniczy mózg – bajkowa podróż dla dzieci z wykorzystaniem zabaw wspierających rozwój mózgu”, którego celem było:

  • - rozbudzenie ciekawości poznawczej dzieci w zakresie, dotyczącym funkcjonowania człowieka, a zwłaszcza układu nerwowego;
  • - pokazanie przykładowych możliwości stymulowania wszechstronnego rozwoju poprzez zabawy, ze szczególnym uwzględnieniem tych stymulujących rozwój mózgu (celem kontynuowania tego typu zabaw, każdy nauczyciel, otrzymał materiały z zakresu neuropedagogiki, zawierające m.in. wyniki najnowszych badań);
  • - zapoznanie dzieci ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości;
  • - integracja lokalnej społeczności lubelskich placówek szkolnych wokół ośrodka akademickiego, skutkująca opracowaniem dalszego planu współpracy, wymiany doświadczeń, tworzenia projektów edukacyjnych, prezentacji dobrych praktyk.

30.05.2017r dwie najstarsze grupy przedszkolne brały udział w dwugodzinnym spotkaniu w jednej z sal dydaktycznych na terenie Instytutu Pedagogiki w trakcie, którego mogły zobaczyć jak wygląda zdrowy i chory mózg ( modele neuroanatomiczne) oraz neuron. Tworzyły własny schemat układy nerwowego oraz przekonywały się, czy można jechać samochodem wyścigowym w grze komputerowej, korzystając jedynie z własnych myśli ( aparatura neurofeedback).