Surykatka- naszym wyjątkowym gościem

Październik 12, 2016
surykatka

W poniedziałek (10.10.2016r) w naszym przedszkolu gościliśmy surykatkę, która swoim zachowaniem zdobyła serca wszystkich przedszkolaków. Z dużą przyjemnością podziwialiśmy umiejętności społeczne tego małego zwierzątka. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, dzieci chętnie odpowiadały na zaczepne gesty surykatki i z uwagą słuchały informacji dotyczących zwyczajów ssaka, przekazywanych przez jego opiekunkę. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że surykatka to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych, zamieszkującego południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari. Surykatki mają silnie rozwinięte zachowania socjalne. Wykazują wiele zachowań antydrapieżniczych, od sygnałów alarmowych po czynną, grupową obronę przed atakującym drapieżnikiem. Przedstawiciele tego gatunku stały się podręcznikowym przykładem społecznie współpracujących zwierząt. Żyją w grupach liczących do 30 osobników. Wszystkie współpracują w kopaniu i ochronie jam należących do wspólnoty. Wzajemnie się wspierają i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Doglądają, karmią i uczą młode w kolonii niezależnie od tego, do kogo maluchy należą. To dobry wzór relacji dla środowiska przedszkolnego, tym bardziej lubimy surykatki.