Rytmika w naszym przedszkolu

Kwiecień 19, 2017
P1000797

Zajęcia rytmiki w naszym przedszkolu prowadzi Pan mgr Henryk Skórski nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem i osiągnięciami jako nauczyciel nauczania początkowego oraz nauczyciel muzyki. Z jego inicjatywy udało się pozyskać kolejny instrument muzyczny uświetniający przedszkolne spotkania z muzyką. Podczas zajęć dzieciom towarzyszy poza akordeonem – klarnet, na którym gra nasza wolontariuszka z Hiszpanii- Andrea.

Realizacja programu związanego z edukacją muzyczną polega na stopniowym wprowadzaniu przedszkolaka w świat dźwięków, rozwijaniu wyobraźni i wrażliwości, wyzwalaniu twórczego myślenia, rozbudzaniu pewności siebie, aktywności i chęci poznania. Zajęcia stanowią wspaniałą okazję do oswajania dziecka z sytuacjami związanymi z tremą, a co najważniejsze są doskonałą zabawą.

Na proces ten składa się wiele form prowadzenia zajęć umuzykalniających. Oto niektóre z nich, stosowane w naszym przedszkolu:

•   słuchanie piosenek wykonywanych przez prowadzącego,
•   śpiew zbiorowy i indywidualny dzieci,
•   ćwiczenia doskonalące prawidłową dykcję, poczucie rytmu, pamięć muzyczną,
•   słuchanie nagrań instrumentalnych w wykonaniu prowadzącego, zaproszonych muzyków lub nagrań CD,
•   nauka tańców ludowych,
•   wykonywanie akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych,
•   zabawy ruchowe ze śpiewem,
•   ćwiczenia ruchowo-muzyczne z akompaniamentem akordeonu, klarnetu oraz instrumentu klawiszowego.

Dzięki udziałowi w zajęciach rytmiki przedszkolaki:

• rozwijają umiejętności muzyczne, kształtują aparat fonetyczny, pracę przepony, motorykę dużą oraz małą,P1000799

• rozwijają abstrakcyjne myślenie, wyobraźnię, koordynację ruchowo-wzrokowo-słuchową, zręczność, skoczność, szybkość, zwinność, wytrzymałość i gibkość

• pogłębiają wiedzę o świecie i wzbogacają zasób słownictwa,

• bawią się z rówieśnikami zyskując umiejętność pracy w grupie,

• uczą się układów rytmicznych i tanecznych oraz piosenek o różnej tematyce