Europejski Wolontariat Społeczny (EVS). Poznajcie nasze wolontariuszki z Hiszpanii

Styczeń 25, 2016
SAM_4897

erasmuslogo

 

Nazywam się Laura Cifuentes, jestem psychologiem i nie zdołałam zapomnieć jak to jest być dzieckiem. Kiedy czas upływał mi na dobrej zabawie i trosce o “małe-duże rzeczy”, ale teraz jestem dojrzałą osobą z jasnym celem: poprawy dobra dzieci. Dlatego dokładam wszelkich starań prowadząc terapię z dziećmi i ich rodzicami, tworzę nić porozumienia pomiędzy nimi. Kocham poznawać ludzi, inne kultury, muzykę, jedzenie i obyczaje. Dlatego jestem tutaj z wami.

 

Dlaczego Polska?”

  Pierwszy raz, gdy otrzymałam wiadomość, że projekt EVS realizować będę w Polsce, to pomyślałam:

„Przecież, umrę z zimna.”  

Kilka miesięcy tutaj i nadal tak uważam. Ale zimno jest częścią tej przygody tak więc, wzięłam wszystkie moje czapki, rękawice i akcesoria, które nigdy nie nosiłam w Walencji, i dotarłam do Lublina. Przez tydzień czułam się zdezorientowana, przypominałam sobie wszystkie opinie z jakimi się zetknęłam „Jesteś szalona”, „Język polski jest trudniejszy niż niemiecki”,” Tam jest tak zimno „.  Nie ukrywam to był jeden z moich lęków przed rozpoczęciem współpracy w ramach EVS. „Czy znajdę sposób, by porozumieć się z nauczycielami i dziećmi? „

Rzeczywistość okazała się mniej przerażająca, wyrażanie siebie w pełni bywa trudne, ale w końcu udaje nam się pokonać bariery w komunikowaniu się. Uroczy uśmiech dziecka, przyjazna postawa nauczycielek   i personelu pomocniczego oraz wspólny śmiech sprawiły, że zrozumieliśmy się choć mówimy w dwóch zupełnie różnych językach.

          Poznam cenę szczęścia…

   Będąc tutaj dostrzegam różnice pomiędzy naszymi kulturami, Polacy potrzebują więcej czasu na wejście w relację i poznanie nowej osoby, rozumiem to i szanuję i sądzę że jest z nimi tak jak pisze autor mojej ukochanej książki  „Mały Książę”:
- „Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siądziesz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…

Następnego dnia Mały Książę przyszedł na wyznaczone miejsce.

- Lepiej jest przychodzić o tej samej godzinie. Gdy będziesz miał przyjść na przykład o czwartej po południu, już od trzeciej zacznę odczuwać radość. Im bardziej czas będzie posuwać się naprzód, tym będę szczęśliwszy. O czwartej będę podniecony i zaniepokojony: poznam cenę szczęścia!”.
I wreszcie sądzę że zimno, można przezwyciężyć, jeśli potrafisz cieszyć się ciepłem ludzi, oglądając film pod kocem ze swoimi współlokatorkami, delektując się gorącą herbatą i jednocześnie patrząc na śnieg za oknem.

                                                                                                                                                       Laura

WP_20151026_11_51_16_Pro

Hola

Nazywam się Irene Pastor Gallardo i pochodzę z Hiszpanii. Jestem tutaj, ponieważ poczułam, że muszę zrobić coś nowego i odkryć świat poprzez  mieszkanie w innym kraju, zanim będę starsza. Ukończyłam studia pedagogiczne, w przyszłości chcę pracować jako nauczyciel. Pobyt tutaj stanowi świetną okazję, aby dowiedzieć się o różnych sposobach pracy z dziećmi oraz  uczyć się od wykwalifikowanych i doświadczonych osób. Jestem pewna, że to doświadczenie sprawi, że będę bardziej kompetentna w mojej pracy zawodowej.

Z Hiszpanii do Polski

Na początku nie jest łatwo odnaleźć się w kraju, gdzie nie można zrozumieć języka, ale z czasem  odkrywasz właściwy sposób komunikowania się z innymi. W każdą środę mamy zajęcia z języka polskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które w dużym stopniu ułatwiają nam współpracę z nauczycielami w przedszkolu a przede wszystkim z dziećmi.

Teraz naprawdę czuję się tutaj dobrze, ponieważ myślę, że jestem przydatna. Robię rzeczy, które są interesujące dla dzieci, widzę że chętnie się angażują w proponowane przeze mnie działania, to daje mi dużo satysfakcji. Sposób w jaki odnoszą się do mnie nauczycielki i inne osoby pracujące w przedszkolu sprawia że czuję się częścią zespołu.

                                                                                                                                                       Irene

P1020250